Повіряти лічильники води львів’яни можуть безпосередньо у своїх помешканнях
З певною періодичністю у будинках з'являються оголошення про те, що всі мешканці, які мають у квартирах лічильники води, повинні забезпечити повірку цих приладів. Такі оголошення застають зненацька тих громадян, які не уявляють собі, навіщо потрібна повірка та як її можна здійснити.
ДП «Львівстандартметрологія» здійснює повірку на місці експлуатації, тобто без демонтажу та розпломбування, що дозволить значно скоротити Ваш час та забезпечить максимальну зручність при проведенні періодичної повірки лічильників обліку води.
Що таке повірка лічильника води і чи потрібна вона взагалі?
Лічильник води - складний вимірювальний пристрій, який з часом зношується та зазнає впливу з боку зовнішніх факторів, таких як зношення матеріалів, сторонні елементи уводі тощо, які змінюють його метрологічні характеристики, внаслідок чого прилад спотворює дійсні покази витрат води. І для того, щоб упевнитися, що лічильник забезпечує необхідну точність показів, спеціально уповноважені органи повинні з певною періодичністю перевіряти його і порівнювати дані з показниками еталонних приладів. Ця процедура і називається повіркою.
Як свідчить досвід, з часом точність вимірювань знижується та збільшується похибка внаслідок чого, наприклад, досить часто страждають мешканці багатоквартирних будинків, які не мають квартирних лічильників. Оскільки, різниця між сумою показів квартирних лічильників води та загальнобудинкових приладів збільшується, то саме їм доводиться оплачувати цю різницю. Виходить, якщо квартирні прилади обліку починають показувати меншу витрату води, ніж насправді, то втрати покривають мешканці будинку, які не мають лічильників. Це один із прикладів неприємних наслідків неповіренних лічильників води.
Фактором погіршення метрологічних характеристик лічильників є не об'єм води, а інтервал часу роботи приладу та умови, за яких він функціонував. Досвід проведення повірок квартирних лічильників води свідчить, що під час повірки бракуються як прилади з великим об'ємом води, що пройшла через них, так і з малим її об'ємом. За великих об'ємів на прилад негативно впливають одні чинники, а за малих об'ємів або відсутності протікання води тощо.
Чи всі лічильники потребують повірки?
Так, згідно з Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», всі лічильники підлягають обов'язковій повірці, під час якої встановлюється придатність приладу до застосування на підставі результатів його перевірки. Якщо метрологічні характеристики не виходять за допустимі межі, лічильник визнається придатним. Прилади, які використовуються в Україні для вимірювання витрат води, містять рухомі частини, які обертаються під дією напору води. Недолік подібних лічильників полягає в тому, що в процесі роботи рухомі частини зношуються, саме тому і виникає потреба в періодичній перевірці.
Як часто потрібно здійснювати повірку?
Власники лічильників зобов'язані повіряти прилади своєчасно з урахуванням визначених міжповірочних інтервалів, тобто певного інтервалу часу між двома послідовними періодичними повірками. Повірка більшості вимірювальних приладів, що застосовуються в Україні, повинна проводитися один раз на 3 або 4 роки. У кожного приладу є паспорт, де вказано термін повірки та міжповірочний інтервал. Встановлюючи лічильник у себе вдома, його власник повинен уважно вивчити документи і у визначений термін проводити повірку.
Якщо лічильник вчасно не повірений, його покази вважаються недійсними, і нарахування, у такому випадку, будуть здійснюватись за методом, який застосовується для квартир без індивідуальних засобів обліку води, тобто, на основі загальнобудинкових приладів або за нормами.
Хто здійснює повірку лічильників води?
Повірку приладів обліку здійснюють державні підприємства-метрологічні центри, які уповноважено на проведення повірки згідно із законодавством.
ДП «Львістандартметрологія» має випробувальну базу для проведення випробувань лічильників води на стаціонарній проливній установці УВЛ 15/65 з діапазоном відтворюваних витрат 0,03÷35 м3/год., типорозмірами від 15 до 65 мм в діаметрі (м.Львів, вул.Заводська,26, тел. (032) 298-65-77), а також нові переносні проливні установки саме для здійснення повірки зручним методом без демонтажу (м. Львів, вул. Метрологічна, 12, тел. 237-14-31).
Для того, щоб провести повірку водяного лічильника без демонтажу на місці його експлуатації необхідно заповнити заяву та надіслати на електронну пошту povirka36@gmail.com
Крім цього, проливні установки є на підприємствах-виробниках лічильників води та в організаціях, які займаються монтажем та обслуговуванням лічильників.
Чи повірка лічильників - досить витратна та обтяжлива справа?
Дійсно для більшості користувачів повірка лічильників води видається неприємною процедурою, що забирає час та кошти. Зазвичай, лічильник знімають і відправляють у лабораторію, де на стаціонарній проливній установці перевіряють його характеристики. Єдиний мінус - лічильник потрібно знімати, а потім знову встановлювати, запрошувати фахівця для цього, витрачати час на перевезення лічильника до місця повірки. Все це - витрати часу й коштів, однак вартість такої повірки досить помірна. Це найбільша проблема вказаного методу, якщо не брати до уваги, що деякі користувачі замуровують свій прилад під кахлем разом із пластиковими трубами.
На сьогодні ДП «Львівстандартметрологія» здійснює повірку побутових лічильників води безпосередньо у квартирі власника приладу. Ця послуга, що стала можливою завдяки переносним проливним установкам, які придбало підприємство, що дозволяє здійснити кваліфіковану повірку лічильників на місці їх експлуатації.
Які переваги повірки на місці експлуатації?
Насамперед, повірка проводиться без демонтажу лічильників з трубопроводу, що позбавляє власника зайвих турбот. Також новий спосіб повірки виключає можливість маніпуляції результатами перевірки. Принцип роботи пристрою заснований на методі фотофіксації процесу вимірювання з подальшим шифруванням і збереженням даних вимірювання в енергонезалежній пам'яті. Все це робить повірку на місці експлуатації доцільною, оскільки заощаджує часта кошти споживачів.
Як довго триває процес повірки новим методом?
Даний метод дозволяє здійснити повірку лічильника води протягом 10 хвилин, використовуючи при цьому не більше 30 літрів води. Процедура повірки лічильника води розділена на дві операції. Перша - проводиться безпосередньо на місці експлуатації вимірювального пристрою, безпосередньо у квартирі користувача, друга - у ДП «Львівстандартметрологія».
На місці експлуатації оператор встановлює проливну установку, підключаючи до трубопроводу у точці розбору води (кран, змішувач, душова лійка). Після того, як установка отримала всю необхідну інформацію для проведення повірки, по каналах стільникового зв'язку або через Інтернет зашифрований файл передається до відповідного структурного підрозділу ДП «Львівстандартметрологія».
Фахівці підприємства аналізують інформацію, отриману після дешифрування файлу, і за результатами обчислень робиться висновок щодо придатності або непридатності лічильника води. Таким чином, можна зменшити вартість повірки на місці експлуатації у великих містах, де на демонтаж і перевезення лічильника до місця повірки витрачається більше часу, ніж на процедуру повірки. Також це вирішує проблему повірки лічильників у малих населених пунктах, де немає стаціонарних установок і відділень метрологічних центрів. Установка повністю усуває вплив людського фактора на процес вимірювання та забезпечує достовірність отримуваних результатів.
Поради власникам лічильників води
Практичний досвід використання побутових лічильників води доводить свою доцільність та ефективність, оскільки саме вони дають можливість реальної економії коштів та оплати тільки за кількість фактично спожитої води. Тому споживачам, насамперед, краще один раз встановити якісний лічильник, ніж через кожні три роки купувати новий.
Якщо у споживача виникли сумніви з приводу правильності показів лічильника, то рекомендуємо здійснити позачергову повірку. Бувають випадки, коли лічильник практично «стоїть». Це означає, що власник сплачує набагато менше, чим використано води. І бувають непоодинокі випадки, коли, навпаки, власники лічильників переплачують, лічильник нараховує набагато більше, ніж використано води.
Трапляються досить часто і лічильники, які протікають. Це дуже небезпечно, адже за 1 годину з такого лічильника може вийти 1,5 кубометрів води, що може призвести до затоплення.
Також необхідно звернути увагу на лічильник, якщо він почав «запотівати», це сигнал до того, що з приладом не все гаразд і саме час його перевірити, адже наслідком може бути затоплення нижніх поверхів.
Треба пам'ятати, якщо на лічильнику є тріщини, відсутні пломби або він пошкоджений - придатним для роботи його не визнають.
Останні новини
Відповідно до статті 27 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” від 05.06.2014 № 1314-VII засоби вимірювальної техніки, які…